Aktualności

Wydarzenie I: Solo na scenie. Nowy monodram

Teatr na nowe czasy  2015
Wydarzenie I: Solo na scenie. Nowy monodram

19 września 2015, godz. 11.00 – 21.30
11.00-15.00 Praca nad rolą w monodramie
Warsztaty mistrzowskie ze Stanisławem Miedziewskim  i Mateuszem Nowakiem
Udział bezpłatny, zgłoszenia – wyślij formularz na adres:  teatrnanoweczasy@gmail.com

Pobierz formularz lub wypełnij go online.

19.00 Od przodu i od tyłu – spektakl  w reżyserii Stanisława Miedziewskiego i w wykonaniu Mateusza Nowaka
Wstęp wolny, zgłoszenia: teatrnanoweczasy@gmail.com
20.15 Dyskusja pospektaklowa

Warsztaty
Zapraszamy osoby z pewnym przygotowaniem aktorskim lub reżyserskim. Mogą to być jak najbardziej  próby amatorskie, np. w teatrach szkolnych, także bez ujawnień publicznych.  Mile widziani studenci, licealiści, członkowie amatorskich i offowych grup teatralnych z regionu. Zapraszamy osoby od 16. roku życia.

Spektakl
Od przodu i od tyłu

Inspirowane pracą doktorską „Niemcewicz od przodu i tyłu” Karola Zbyszewskiego
Reżyseria: Stanisław Miedziewski
Scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak
Wykonanie: Mateusz Nowak
Kostiumy: Magdalena Franczak
Czas trwania: 60 min
Premiera: 27.03.2014

Najlepszy monodram ostatnich dwóch sezonów. Licznie nagradzany, entuzjastycznie przyjmowany, inspirujący i zaskakujący.

Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora „Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater – król, dyryguje…

Nagrody (wybrane):
Nagroda za najlepsze przedstawienie festiwalu na 12. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie
Nagroda Indywidualna Bogusława Kierca oraz Nagroda Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru na 48. Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora
Nagroda Publiczności na 29.  Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora
Grand Prix na 7. Przeglądzie Monodramów „42-200 Monodram” w Częstochowie
Grand Prix na 3. Ogólnopolskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora SOLO w Olsztynie
Tytuł STRZAŁY 2014 – WYDARZENIE KULTURY – przyznany przez czytelników lubelskiej Gazety Wyborczej
Nagroda za kreację aktorską na 42. Tyskich Spotkaniach Teatralnych
Grand Prix na 11. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie

Stanisław Miedziewski (powrót do spisu)

Reżyser teatralny i filmowy. Od 1976 roku współtworzył – aktywowany w Słupsku przez Antoniego Franczaka (1972) – istniejący wcześniej Teatr „Rondo”.  Studiował reżyserię w PWSFTviT w Łodzi. Staż m.in. w Teatrze Bertolda Brechta w Berliner Ensemble. Przez kilka sezonów był związany z Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu. Jest laureatem wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych.

Mateusz Nowak (powrót do spisu)

Polonista, logopeda, animator kultury, instruktor recytacji. Doktorant w Zakładzie Historii Języka Polskiego i Dialektologii (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie). Absolwent studiów podyplomowych „Zarządzanie Kulturą w Strukturach Unii Europejskiej” (Polska Akademia Nauk w Warszawie) oraz „Zarządzanie Ryzykiem, Prognozowanie, Planowanie Strategiczne, Foresight” (Collegium Civitas w Warszawie). Ukończył szereg i kursów zakresu zarządzania projektami oraz organizowania działalności kulturalnej.

Większość jego działań (zawodowych, artystycznych i aktywność naukowa) związanych jest z kulturą żywego słowa, recytacją i sztuką mówienia. Recytuje od 1997 roku. Przez osiemnaście lat zdobył około stu nagród i wyróżnień na wojewódzkich oraz ogólnopolskich konkursach recytatorskich. Od 2005 roku zajmuje się instruktażem w dziedzinie recytacji. Jego podopieczni (dzieci, młodzież szkolna, dorośli i seniorzy) zdobyli około siedemdziesięciu nagród na konkursach recytatorskich w Polsce. Publikował artykuły dotyczące recytacji i mowy scenicznej w „Scenie” i „Polonistyce”. W 2012 roku ukazał się jego autorski podręcznik „Słowa do odkrycia”, który stanowi podsumowanie jego dotychczasowego doświadczenia instruktorskiego w formie praktycznych rad dla osób zajmujących się mówieniem scenicznym. W latach 2006-2010 współtworzył i koordynował projekty edukacyjne współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Między literą a słowem (2 edycje), Architektura Słowa (projekt autorski) i Słowo z człowieka wywołane). W 2013 i 2014 roku otrzymał Nagrody Instruktorskie na ogólnopolskich konkursach recytatorskich w Ostrołęce i Skarżysku-Kamiennej. W ramach współpracy z Pracownią Słowa Centrum Kultury w Lublinie współtworzył Ogólnopolskie Seminarium Sztuki Słowa i Teatru (2008-2012) oraz Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa (2008-2015). W zakresie popularyzacji kultury żywego słowa i sztuki mówienia współpracował z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Lublinie, Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Lublinie, Miejską Biblioteką Publiczną w Lublinie, Czytelnią Dramatu, Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN, Polskim Radiem Lublin, Lubelskim Teatrem Tańca, Teatrem Starym w Lublinie i Bursą Szkolną nr 3 w Lublinie. Czterokrotnie (2006, 2007, 2008, 2009) otrzymał stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej – recytacji. W 2014 została Laureatem Lubelskiej Nagrody Kulturalnej „Żurawie” w kategorii SŁOWO. W 2011 był stypendystą Narodowego Centrum Kultury, a 2013 i 2014 Prezydenta Miasta Lublin. W 2011 roku odbyła się premiera jego debiutanckiego monodramu „teatralność”, a w 2014 drugiego spektaklu w poetyce teatru jednego aktora „Od przodu i od tyłu”. Oba monodramy przyniosły mu wiele nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatrów jednego aktora. W Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin”, gdzie na co dzień pracuje, prowadzi cyklicznie wg autorskiego programu Warsztaty Słowa. W pracy z recytatorami nawiązuje do najlepszych tradycji sztuki mówienia artystycznego w Polsce opisywanych przez Mieczysława Kotlarczyka i Leona Kaczmarka.

Był zaangażowany w starania Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (Zespół Zadaniowy Dzielnicowe Stolice Kultury, przygotowanie wizyty ekspertów i koncertu Miasto w Dialogu w dzień ogłoszenia wyników). Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury (2013). Został doceniony „za wyróżniającą się pracę na rzecz Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin” oraz lubelskiego środowiska kulturalnego” oraz  „za aktywną działalność na rzecz środowiska lokalnego”.

Formularz zgłoszeniowy

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Miejsce zamieszkania (wymagane)

Wiek (wymagane)

Telefon

Doświadczenie teatralne

  • Linked In
  • Google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>