Aktualności

Wydarzenie I: Komuna//Warszawa: Rezydencja (spektakl, warsztaty, spotkania, debata)

Komuna_Paradise_photo_kasia_chmura_2

Komuna//Warszawa – Rezydencja

Warsztaty, spektakl, spotkania, debata

Komuna// Warszawa to jeden z najważniejszych teatrów niezależnych, eksperymentujący na styku sztuk performatywnych, wideo, instalacji i muzyki. Komuna Warszawa w swej twórczości sięga po tematy ważne i współczesne, nieustannie poszukując nowych form i środków wyrazu. Tworząc przestrzeń do twórczego dialogu i dyskusji, przyciąga twórców młodego pokolenia, dając im wolność i swobodę artystyczną. Swoje spektakle zrealizowali tu m.in. Monika Strzępka i Paweł Demirski, Marcin Liber, Markus Ohrn, Wojtek Ziemilski, Marta Ziółek, Iza Szostak, Krzysztof Garbaczewski, Anna Smolar

 

Spektakl

KOMUNA//WARSZAWA | PARADISE NOW? | RE//MIX Living Theatre

7 października, godz. 19.00, Teatr na Plaży
wstęp wolny
Uwaga: ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wysłanie mejla na adres: pomyslodalnia@gmail.com w celu rejestracji i zapewnienia sobie bezpłatnej wejściówki.

 

Komuna// Warszawa  przypomniała jeden z najważniejszych spektakli teatru politycznego – Paradise Now! The Living Theatre.  Zdjęcia nagich aktorów nawołujących do anarchistycznej rewolucji tutaj i teraz są ikonami rewolty lat 60.

Od premiery Paradise Now! minęło 45 lat – Komuna//Warszawa sprawdza, co się zmieniło od tego czasu w teatrze i w polityce. Co jest prawdą w artystycznym zaangażowaniu, a co spektaklem dla publiczności? Czy sztuka partycypacyjna ma sens? Jak sztuka nie zmienia świata?

The Living Theatre w 2011 roku został eksmitowany ze swojej siedziby w Nowym Jorku. Judith Malina – liderka grupy – trafiła do domu opieki. Odwiedziliśmy ją tam i zapytaliśmy, czym jest Raj i jak do niego trafić…

Paradise Now? Re//Mix Living Theater powstał w ramach 4-letniego projektu performatywnego RE//MIX realizowango przez Komunę Warszawa. W ramach projektu powstało prawie trzydzieści premierowych produkcji odnoszących się do klasycznych dzieł z dziedziny teatru i tańca, a także muzyki, literatury i filmu. Kuratorem projektu był Tomasz Plata.

Paradise Now? Re//Mix Living Theater był prezentowany w m.in. Nowym Jorku, Paryżu, Tel Avivie i na najważniejszych festiwalach w Polsce.

premiera: 3 listopada 2013

The Living Theatre – alternatywny teatr założony w 1947 roku przez aktorkę Judith Malinę oraz poetę, malarza i performera Juliana Becka w Nowym Jorku. Działania grupy słynęły z bezkompromisowości, awangardowej estetyki, eksponowania cielesności oraz pracy kolektywnej. Ich największe dzieło Paradise Now, wystawione w 1968 roku w Awinionie, doprowadziło do zamieszek. Spektakle teatru były radykalne, niosły anarchistyczne i pacyfistyczne przesłanie. Za teoretyczną podstawę dla działań teatru posłużył zbiór esejów Teatr i jego sobowtór Antonina Artauda. The Living Theatre znacząco wpłynął na awangardowy ruch teatralny. Spektakl Mysteries and Smaller Pieces w roku 1964 zapoczątkował w teatrze awangardowym rozwój idei współuczestnictwa widza w spektaklu. Ta koncepcja rozwijana jest do dziś przez teatry na całym świecie. W latach 60. nadrzędnym celem The Living Theatre stało się przekształcenie społeczeństwa z rywalizującej, hierarchicznej struktury w zwartą, współpracującą grupę ludzi. Spektakle miały być impulsem do nadchodzącej przemiany społecznej.

Debata Kultura Restart: Nie tylko teatr

8 października, godz. 15.00
Dwie Zmiany

KinoKomuna

5 października, godz. 17.15
Archiwum spektakli Komuny + komentarz

Teatr na Plaży

6 października, godz. 17.15
fragmenty Re//Mix, Mikroteatr i wybranych spektakli  + komentarz

Teatr na Plaży

Warsztaty

5 października: godz. 13.00-16.00, 6 października: godz. 10.00-16.00
Zgłoszenia: udział bezpłatny, należy wypełnić formularz poniżej

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Miejsce zamieszkania (wymagane)

Wiek (wymagane)

Telefon

Doświadczenie teatralne

Potwierdź formularz
captcha

Organizator: Fundacja Pomysłodalnia
Dofinansowano ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Sopotu.
Partnerzy: Teatr na PlażyDwie Zmiany

  • Linked In
  • Google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>