Przedmiot nieocenionej wartości

Spektakl o innowacyjności w kontekście obrazu CIAŁA, fizyczności, a także historii polskiego teatru tańca.

Scenariusz, choreografia, reżyseria: Joanna Czajkowska
Współpraca choreograficzna i kreacja postaci: Jacek Krawczyk, Joanna Nadrowska, Kalina Porazińska, Magdalena Laudańska, Kamila Maik, Maciej Sheva Mołdoch
Kostiumy: Adam Królikowski
Scenografia: Joanna Czajkowska, Artur Aponowicz
Muzyka: Mariusz Noskowiak
Wizualizacje, plakat: Katarzyna Teresa Turowska

W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty wywiadu z tancerzem Opery Bałtyckiej, pedagogiem i choreografem Marcelim Żędzianowskim (17.07.1932 – 11.06.2014), zarejestrowane w marcu 2014 roku.

Pojęcie innowacji pochodzi z języka łacińskiego; innovare czyli „tworzenie czegoś nowego”. Najczęściej przytaczana definicja innowacji podkreśla, iż „innowacja jest procesem polegającym na przekształceniu istniejących możliwości w nowe idee i wprowadzenie ich do praktycznego zastosowania” (E.Okoń-Horodyńska, wykład 1, s. 9).

W spektaklu odnosić się będziemy do innowacyjności w kontekście obrazu CIAŁA, fizyczności, a także historii polskiego teatru tańca. Można więc powiedzieć, że ośrodkiem zainteresowania będzie CIAŁO człowieka, jako skafander dla ratio i psyche, jako transmiter treści, czy jako środek komunikacji.

Szanowni Państwo. W imieniu wszystkich artystów Sopockiego Teatru Tańca i oczywiście w imieniu własnym, mam zaszczyt zaprosić na pięćdziesiątą pierwszą premierę naszego teatru. Dziewiątego i dziesiątego grudnia będą Państwo mogli zobaczyć spektakl pt. „Przedmiot nieocenionej wartości”, mówiący o najważniejszej materii dla każdego tancerza i choreografa – o ciele. Pokazując perspektywę historyczną innowacji w polskim tańcu, odnosząc się do prac wybitnych choreografów, pragnę opowiedzieć uniwersalną historię o zmieniającym się obrazie „ciała idealnego” i o jego zmieniających się na przestrzeni XX i XXI wieku możliwościach ekspresyjnych i komunikatywnych. Spektakl zawiera fragmenty wywiadu przeprowadzonego w marcu 2014 roku z Marcelim Żędzianowskim (17.07.1932-11.06.2014), tancerzem Opery Bałtyckiej i choreografem, współtwórcą ZPiT UG „Jantar”. Spektaklem „Przedmiot nieocenionej wartości” celebruję dwudziesty rok mojej pracy artystycznej, mając nadzieję na ciąg dalszy, równie obfity, a może i jeszcze lepszy… Jedocześnie dziękuję wszystkim Artystom, którzy mnie inspirowali bezpośrednio (w procesie edukacyjnym i w pracy) oraz pośrednio – przez swoją sztukę. Dziękuję też Wszystkim, dzięki którym istnienie Sopockiego Teatru Tańca jest możliwe. Z poważaniem. Joanna Czajkowska

Po spektaklu (10.12.2016)  odbędzie się rozmowa z artystami.

mniejszy-format-02-plakat-calosc-res-1