Aktualności

24,26,28.10 – Warsztaty z Teatrem Ośmego Dnia w Sopocie

t

Warsztaty aktorskie metodą improwizacji zespołowych z artystami poznańskich Ósemek.

Terminy:

24,26,28.10.2015, w godzinach: 11.00-13.30 oraz od 15:30-18:00

Miejsce: Sala szkoleniowa UKS Navigo Sopot,  ul. Bitwy pod Płowcami 67A

Zgłoszenia

Udział bezpłatny, formularz dostępny poniżej

Uczestnicy

Zgłaszać mogą się osoby (powyżej 16 roku życia) z pewnym przygotowaniem aktorskim lub reżyserskim, które mogą wziąć udział we wszystkich spotkaniach. Mogą to być jak najbardziej próby amatorskie, np. w teatrach szkolnych, także bez ujawnień publicznych. Mile widziani studenci, licealiści, członkowie amatorskich i offowych grup teatralnych z regionu.

Prowadzący

Ewa Wójciak, Tadeusz Janiszewski, Adam Borowski, Marcin Kęszycki.

Warsztaty

Warsztaty Teatru Ósmego dnia nie są szkołą, która uczy takiej czy innej techniki aktorskiej, mają być czymś więcej – łączyć działanie teatralne z postawą poznawczą, światopoglądową, z ekspresją etycznej wrażliwości społecznej i politycznej, która nadaje sens pracy nad przedstawieniem. Praca warsztatowa jest sumą wieloletnich doświadczeń, które pozwoliły wypracować oryginalną  metodę twórczą.

Zespół ćwiczeń aktorskich, zaczerpniętych z doświadczeń teatralnych Jerzego Grotowskiego, traktowany jest jako metoda wewnętrznego samopoznania aktora, rozpoznania własnych ograniczeń i możliwości. Ćwiczenia te koncentrują się przede wszystkim na ekspresji ciała i umiejętności tworzenia wyrazistego i precyzyjnego znaku teatralnego w zespołowym i partnerskim działaniu. Właśnie to zespołowe i partnerskie działanie – spontaniczne improwizacje aktorskie pozwalają tworzyć postaci sceniczne, sytuacje i gotowe akcje teatralne. Są one swoistym dialogiem, często sprzeciwem wobec świata takiego, jaki jest. Ważnym momentem jest ustalenie tematu pracy, który stanowi podstawę wspólnych odniesień i poszukiwań. Temat ten staramy się ustalać wspólnie ze wszystkimi uczestnikami warsztatów.

Metoda pracy

Improwizacja zespołowa jest metodą twórczą wypracowaną przez Teatr Ósmego Dnia. To proces tworzenia spektakli od podstaw – rodzaj „pisania na scenie”, którego pierwotnym elementem jest właśnie improwizacja aktorska na sformułowany wcześniej temat. Trzeba powiedzieć, że „pisanie na scenie” to robienie teatru, który dotyczy współczesnej rzeczywistości, świata, w którym żyją tworzący go aktorzy. Improwizacja jest więc rodzajem wypowiedzi aktorów, jest dialogiem, sporem na temat tego świata, doświadczaniem i przetwarzaniem doświadczenia, zwierzeniem, sprzeciwem. Aktorzy wybierają temat do improwizacji w trakcie rozmów, przynoszą też wszelkie, dotyczące głównych nurtów i wątków, materiały literackie, ikonograficzne, utwory muzyczne, etc. Do improwizacji aktorzy przygotowują się poprzez odpowiedni trening fizyczny. Jego tradycja wywodzi się z Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Trening fizyczny ma za zadanie otwarcie emocjonalne i duchowe aktora, pozwala na osiągnięcie gotowości psychicznej pozwalającej poszerzyć granice szczerości wypowiedzi, tzw. „prawdy wewnętrznej”. Z drugiej strony praca nad ciałem prowadzić ma do udoskonalenia ekspresji ciała i jego możliwości znakowych. Zatem system ćwiczeń stosowanych w trakcie tzw. rozgrzewki z jednej strony kieruje w stronę „nieznanego”, z drugiej strony pomaga „nieznane” nazwać, ująć w precyzyjny i czytelny znak.

Rozmowy, lektury, dyskusje i równoczesna systematyczna praca metodą improwizacji zespołowej tworzą z wolna pewien rodzaj aury nowego spektaklu: powstają sytuacje sceniczne, tworzą się relacje między aktorami – postaciami tworzącej się rzeczywistości teatralnej, pojawiają się własne teksty, czasem w postaci komentarza, czasem w postaci tekstów literackich, wyłania się wizja plastyczna, czasem towarzyszy jej również koncepcja muzyki i dźwięków.

Praca metodą improwizacji zespołowej trwa zazwyczaj kilka miesięcy i pozwala zgromadzić kilkanaście, czasem kilkadziesiąt etiud teatralnych mających mniej lub bardziej dojrzały kształt teatralny. Kolejne wspólne rozmowy i coraz bardziej precyzyjna wizja spektaklu – jego wymowy sensów, przekazu itd. prowadzą do podejmowania decyzji o selekcji materiału. Niektóre z etiud powtarza się po wielekroć, inne skazuje na zapomnienie, czasem szuka się nowych tematów, aby uzupełnić, ubogacić wypowiedź, którą ma być przedstawienie. Ostatnie działania polegają na „zmontowaniu”, złożeniu powstałych sytuacji i scen teatralnych. Trudno jednoznacznie określić zasadę, jaka rządzi dokonywaniem tego montażu, inaczej nazywanego scenariuszem. Jest ona w każdym razie bliższa zasadzie poetyckiej niż tej, która rządzi pisaniem tekstu dramatycznego.

WARSZTATY
Termin: 24, 26 i 28 października, godz. 11:00-13:30, 15:30-18:00
Miejsce: Sala szkoleniowa UKS Navigo Sopot,  ul. Bitwy pod Płowcami 67A
Zgłoszenia: udział bezpłatny, należy wypełnić formularz poniżej

Zapraszamy osoby z pewnym przygotowaniem aktorskim lub reżyserskim. Mogą to być jak najbardziej  próby amatorskie, np. w teatrach szkolnych, także bez ujawnień publicznych.  Mile widziani studenci, licealiści, członkowie amatorskich i offowych grup teatralnych z regionu. Zapraszamy osoby od 16. roku życia, które wezmą udział w całym tygodniu.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Miejsce zamieszkania (wymagane)

Wiek (wymagane)

Telefon

Doświadczenie teatralne

  • Linked In
  • Google

Tagi:

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>